swimming_banner

Aikido

aikido kursu göztepe, aikido dersi, aikido göztepe, aikido esatpaşa.

AIKIDO NEDİR?

“Hareket ettiğim her an Aikido’dur.”

Morihei Ueshiba tarafından geliştirilen (genellikle ‘O Sensei’ veya ‘Büyük Usta’ unvanı ile anılır) bir Japon savaş sanatıdır. Tamamen fiziksel düzeyde, Jujitsu’dan türetilmiş fırlatma ve eklem kilitleme hareketleri ile Kenjutsu’dan türetilmiş fırlatma hareketleri ve diğer teknikleri içeren bir savaş sanatıdır.

Aikido, rakiplerine yumruk veya tekme atmaya değil, rakibin kontrolünü ele geçirmek veya onu uzaklaştırmak için kendi enerjini kullanmaya odaklanır. Durağan bir sanat olmayıp, harekete ve hareketin dinamiğine büyük önem verir.

Daha yakından bakıldığında, kişinin aradığı şey ister uygulanabilir savunma teknikleri, ister ruhsal aydınlanma, ister fiziksel sağlık, isterseniz de iç huzuru olsun, Aikido’da bulabilir. O Sensei, sanatın etik ve manevi yönlerini vurgulamış, uyum ve huzurun geliştirilmesine büyük ağırlık vermiştir.

“Aikido” sözcüğünün olası bir çevirisi de “Ruhun Uyum Yolu” şeklindedir. Bu günümüzde halen geçerli bir tanımdır ancak farklı stiller bu ruhsal yönleri daha fazla veya daha az vurgulayabilmektedir. Huzur ve uyum arayan bir savaş disiplini fikri paradoksal görünse de, bu fikir temel prensip olarak kalmaya devam etmektedir. 

NEDEN AIKIDO?

AIKIDO’NUN FAYDALARI

  • Aikido bir savunma tekniğidir. Öğrenci saldırgana karşı kendisini en şekilde müdafaa etmeyi öğrenir. Hız, çeviklik ve esneklik düzenli çalışma ile birlikte gelişir.

  • Vücudu zinde ve sağlıklı tutan bir egzersiz olarak da işlev gösterir. Öğrencinin bedeni esneklik, dayanıklılık ve denge kazanır.

  • Aikido eğitimi öğrencinin baskı altındasoğukkanlı ve odaklanmış kalmasını sağlar. Eğitim süreci içerisinde kişinin özümsemeye başladığı farkındalık, dikkat, duygusal dengesindeki artış tüm hayatına yansır. Birey meditatif bir hale ulaşabilir.

  • Dojo’da öğretilen teknikler ve bu tekniklerle birlikte aktarılan felsefe içselleştirildikçe öğrencinin her gün karşılaştığı gündelik sorunları aşmasına yardımcı olur. Uyum, farkındalık ve denge gibi değerler modern hayatta hepimizin ihtiyaç duyduğu ve değerlerdir.

  • Farklı kimliklerden ve kesimlerden insanları bir araya getirir ve kollektif bir çalışmaya dahil eder. Öğrenci hem bir kimlik edinir hem de gündelik hayatındaki ön yargılarından kurtularak bariyersiz bir iletişim ortamında yer alır. 

Hocamız Cevdet Çiner, Aikido Dersi, Aikido Kursu Anadolu Yakası.

Cevdet ÇİNER Semineri Mayıs 2017

Aikido Hocamız Cevdet Çiner Semineri, Mayıs 2017

Anadolu Yakası Aikido Kursu, aikido kulübü, aikido dersi, aikido kursu esatpaşa, aikido dersi göztepe, aikido dersi kadıköy için aşağıdaki numaralardan bizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Son Maçlar
ABONE OL
Haberler ve ürünler hakkında bilgi almak istiyorsanız lütfen başvurunuz.